Navštívte Haluzickú tiesňavu, ktorá aj napriek snahe ľudí odmieta prestať rásť. Každým rokom sa mení a zväčšuje a ponúka krásne vodopády a nádhernú okolitú prírodu.
Náročnosť a dĺžka trasy
Na začiatok asi uvedieme, že s výnimkou náučného chodníka nevedie cez Haluzickú tiesňavu žiadna oficiálna turistická značka. Avšak prechádzka touto tiesňavou je nenáročná, ale na niektorých úsekoch hrozí možnosť pošmyknutia sa na blate, prípadne budete možno musieť prekračovať potôčik. Ale čo čakáte, ste predsa v prírode a navyše v tiesňave. Čo sa týka času, je na vás, koľko ho tu strávite, ale bez väčších problémov by ste ju mali mať do hodinky prejdenú. Určite ju zvládnu bez ťažkostí všetky vekové kategórie.
Informácie o trase
Začneme v obci Haluzice, ktorá sa nachádza medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom. Hneď vedľa je známejšia obec Bošáca. Čo sa týka dopravy, určite by sme odporučili vlastné prostriedky, lebo napríklad cez víkendy priamo do Haluzíc hromadná doprava nepremáva a nechá vás na rázcestí dole. Odtiaľ si nejaké tie kilometre určite pridáte. Hneď po príchode do obce Haluzice zbadáte parkovisko na pravej strane, ktoré je vedľa obecného úradu. Pred obecným úradom si dokonca všimnete turistický smerovník, na ktorom ale túto tiesňavu nenájdete. Pokračujte ale ďalej v smere do obce po asfalte a po pár metroch nájdete označenie vstupu do tiesňavy. Vstupuje sa do nej doprava, dole od hlavnej cesty. Počas pohybu v tiesňave sa držte na vyšliapaných chodníčkoch, ktoré vás budú viezť dole a prevedú vás celou touto krásou. V momente, keď prídete k drevenému mostu ponad potok, všimnite si vybudované schody na pravej strane, smerujúce hore. Tie vás z tiesňavy vyvedú na veľkú lúku, po ktorej sa ďalej dostanete až k zrúcanine opevneného kostola. Ak budete pokračovať ďalej, mali by ste sa dostať k počiatočnému bodu.
Zaujímavosti
Zaujímavostí o tejto tiesňave je pomerne dosť. Ale prečo by ste mali navštíviť práve toto miesto? Začneme tým, že tiesňava stále pracuje a neustále sa prehlbuje a mení. Vznikla činnosťou Haluzického potoka, ktorý si razí cestu cez tunajšie skaly. V súčasnosti má kaňon dĺžku zhruba jeden kilometer, hĺbku 50 metrov a šírku okolo 200 metrov. Aj keď pôsobí neškodne, je tu možné sledovať unikátnu rýchlosť, akou sa prehlbuje a rozširuje. Podarilo sa síce zamedziť jeho prehlbovaniu, do šírky ale stále viditeľne rastie. Vidieť tiesňavu, ktorá odmieta prestať rásť a stále si razí novú a novú cestu je určite zážitkom. Môže sa vám totiž kľudne stať, že o pár rokov už bude tento skvost vyzerať úplne inak.
Z histórie vieme, že v roku 1963 bola Haluzická tiesňava vyhlásená za prírodnú pamiatku a platí tu štvrtý stupeň ochrany. Z historických záznamov vieme, že v roku 1780 bola cez potok lávka a pozdĺž potoka dva rady domov. Tie by sme už teraz asi márne hľadali. Ako sme uviedli, roklina sa neustále rozširuje a postupne sa zosúvajú aj okolité stavby ako napríklad zrúcanina kostolíka v jej blízkosti. Časť hradiskového múru sa už zosypala do rokliny.
Napriek tomu, že sa jedná o relatívne malú roklinu, určite by ste ju mali navštíviť. Nájdete tu rôzne väčšie aj menšie vodopády, technickú pamiatku v podobe hrádze a plno krásnych prírodných úkazov. Nehovoriac o tom, že o pár rokov môže vyzerať úplne inak, čo jej pridáva na atraktivite.