Preskočiť na obsah

Tretia komentovaná prehliadka diela Zrkadlenie

Zverejnené 13.9.2023.

Tretia komentovaná prehliadka diela Zrkadlenie 

Kostol Všetkých Svätých v HaluziciachSobota 16.9.2023, 16:00

Tretia komentovaná prehliadka bude vedená Michalom Žákom, architektom a saleziánom, ktorého autor diela ‚Zrkadlenie‘ Juraj Gábor spoznal vďaka jeho súkromnej mailovej reflexii ‚Dopĺňania Sphéry‘ v žilinskej Novej synagóge v roku 2021. Tá mu ukázala, že pohľad, ktorým Michal disponuje by bolo škoda nešíriť aj pre ostatných návštevníkov. Nástrojom pre priblíženie diela sa stane Michalova vedomosť z oblastí dejín architektúry a stavania v paralele so živou skúsenosťou z miest koncentrovaného duchovna – z miest kde sa zdieľa, žije a odkrýva odkaz Biblie. Nechajme sa prekvapiť, na akých “kamenných” základoch bude vystavaný jeho príbeh, ktorého sa svojou prítomnosťou v ruinách miestneho stredovekého kostola staneme súčasťou.

Ing. arch. Michal Žák SDB (*1992)
Vyštudoval architektúru a grafický dizajn v Bratislave a vo Wroclawe. Zaujíma sa o nové vizuálne formy i o vzťah súčasného umenia a kresťanskej spirituality. Ako rehoľník salezián sa momentálne venuje filozofii, práci výchovateľa na stredoškolskom internáte a artdirectingu menších projektov. 

Komentovaná prehliadka sa uskutoční za každého počasia. V prípade dažďa prebehne v apside – malej, klenbou prestrešenej časti kostola.

Dielo Zrkadlenie bude možné zažiť do nedele 1.10.2023, kedy jej autor pripravuje rozlúčkovú finisáž rovnako pre širokú verejnosť o 16tej hodine za účasti kurátora Petra Megyešiho.

foto v prílohe: Ján Kekeli

https://www.facebook.com/events/690034062571038